در حال حاضر، کوچک کردن سینه برای مردان به روش لیپوساکشن سینه تنها درمان مداوم و مؤثر برای ژنیکوماستی است. در کودکان، در دوره بلوغ، در نوجوانان و در مردان میان سال تا پیر، بزرگی سینه مساله شایعی است. این عمل ترجیحا تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد و طولو مدت عمل بسته به شدت ژنیکوماستی ۵/۱ تا ۳ ساعت می باشد. مراقبت های بعد از عمل لیزر لیپولیز – بعد از اتمام عمل (لیزر لیپولیز) و انجام پانسمان، از جلقه های مخصوص به مدت ۴ هفته استفاده می شود. مراقبت های بعد از جراحی ژنیکوماستی هم در جای خود تضمین کننده نتیجه جراحی هستند . یکی دیگر از سوالات رایج مراجعه کنندگان این است که ژنیکوماستی با ورزش و رژیم غذایی قابل درمان است؟ از سوی دیگر استفاده از تکنیک و روش های درست برای پیشگیری از بروز مجدد بیماری اهمیت بسیار بالایی دارد . ژنیکوماستی بار دیگر در سنین 50 تا 80 سالگی شیوع پیدا می کند. به وجود می آید، این حالت معمولا چند هفته تا چند ماه بعد از تولد با بازگشت سطح استروژن به حد طبیعی، خود به خود از بین می رود و به ندرت نیاز به درمان دارد. ماستوپکسی یا جراحی لیفت سینه: در این روش پوست و بافت غدد موجود در سینه برداشته شده و برای اینکه سینه کوچک تر به نظر برسد، بالاتر از حالت عادی قرار می گیرند.

یافته های معاینه فیزیکی دال بر وجود صفات زنانه (Feminization) شامل: – کوچک بودن بیضه (قطر کمتر از ۳ سانتی متر یا حجم کمتر از ۸ سی سی) – عدم رویش مو با الگوی مردانه – داشتن اندامی شبیه افراد خواجه احتمال تومورهایی که هورمون های زنانه ترشح می کنند را مطرح می سازد، در چنین مواردی برای هورمون های تستوسترون -LH – استرادیول و دی هیدرو اپی آندروسترون مناسب می باشد. هزینه عمل ژنیکوماستی به قدری در ایران پایین است که انجام عمل با هزینه رفت و آمد و هزینه اقامت و هزینه جراحی بسیار کمتر از انجام عمل در کشور مبدا فرد می باشد. اگر قصد انجام جراحی لیپو را دارید، جراح پلاستیک در جلسهی مشاورهی قبل از عمل، تمام مراحل جراحی را برای شما شرح خواهد داد. قبل از جراحی ژینکوماستی به وزن مطلوب برسید و در صورت اضافه وزن سعی کنید که لاغر شوید. معاینه فیزیکی پستان شامل: – ارزیابی ارجحیت بافت غددی یا چربی با نیشگون گرفتن پستان (Pinch test) – میزان افتادگی غددی (پتوز) – اضافه بودن پوست – توده یا ندول – ناهنجاری های نوک پستان یا وجود ترشح از آن بافت غددی یا پارانشیمال به صورت بافت پستان با قوام لاستیکی که متحرک بوده و از ناحیه زیر هاله به اطراف گسترش می یابد و هاله در مرکز آن قرار دارد.

بزرگی سینه ناشی از رشد بافت سینه مردان یا غده ای است که در بین آقایان به میزان بسیار کمی وجود دارد. در بررسی سیستمیک باید علائم و نشانه های بیماری های: – کبدی – کم کاری یا پرکاری تیروئید – افزایش یا کاهش وزن اخیر – غده فوق کلیه – الکلیسم – نارسایی کلیه – بدخیمی ها مورد توجه قرار گیرد. این مشکل همچنین گاهی با بیماریهای دیگری نیز همراه میشود، مانند: 1) پرکاری غده تیرویید، 2) کمکاری شدید کلیه، 3) سیروز کبد، 4) پایین بودن تستسترون، و 5) چاقی. علائم ژنیکوماستی از قرار زیر است: – ورم کردن سینه – تخلیه سینه – التهاب سینه بسته به علت بزرگ شدن سینه، علائم دیگری نیز ظاهر می شوند. لوله ظریف و کوچکی به طور موقت ، جهت جمع آوری خون و مایعات اضافی زیر پوست قرار داده می شود . آناتومی بافت پستان در آقایان به طور طبیعی در آقایان، پستان مسطح بوده و پری مختصری در اطراف نوک و هاله پستان وجود دارد. داروهای ایدز. مردان HIV مثبت که در حال درمان بسیار فعال ضد ویروسی (HAART) هستند ممکن است با بزرگ شدن پستان مواجه شوند. این نکته حائز اهمیت است که اگر ژنیکوماستی ناشی از افزایش بافت چربی باشد، جراحی می تواند تنها با بهره مندی از تکنینک لیپوساکشن، ژنیکوماستی را درمان کند.

لیپوساکشن میتواند بافت غدد لنفاوی را نیز خارج کند، که این باعث میشود بیرون زدگی نوک سینه کم شده و سینهای تخت و مردانه ایجاد شود. در شرایط خاصی ژنیکوماستی فیزیولوژیک دارم یعنی ژنیکوماستی که بیماری محسوب نمیگردد: ۱- در زمان نوزادی است که به علت تحریک بافت پستانی توسط هومون های جفت ایجاد میشود. ماده بی حسی از طریق کانولا با قطر 1-2 میلمتری وارد پوست میشود. البته نکته ای که وجود دارد این است که تا چهار الی شش هفته نباید فشاری به قسمت های فوقانی بدن و سینه ها وارد شود . نکاتی که در خصوص مراقبت از بخیه ها و یا مصرف داروها از سوی پزشک در اختیار بیمار قرار می گیرند ، باید رعایت شوند تا علاوه بر پیشگیری از بروز عفونت ، روند بهبودی نیز تسریع یابد . نکات کلی در خصوص مراقبت های بعد از جراحی ژنیکوماستی چیست؟ نوزادان نیز ممکن است دچار ژنیکوماستی شوند. بزرگ شدن بافت پستان در مردان حالتي است كه به آن “ژنيكوماستي” Gynecomastiaگفته ميشود. تقریبا همه ی خانم ها موهای نازک و کرکی در دور نوک پستان خود دارند. • هدف در مشاوره با جراح آنست که با معاینه بیمار چنانچه دلیل پزشکی برای بزرگ بودن سینه مرد وجود داشته باشد درمان کند در نتیچه سینه ها کوچک گردد بدون اینکه احتیاج به جراحی باشد.

اگر از نوشتن این مطلب لذت بردید و مطمئنا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد ژنیکوماستی تامین اجتماعی لطفا از صفحه ما بخواهید.

ایندکسر