[ad_1]

طبق گزارش مرکز بیماری های عفونی و ایدز (ULAC) در سال گذشته بیش از 450 شیوع در لیتوانی ثبت شده است.

داده های ULAC نشان می دهد که در سال 2019 459 شیوع با 1204 فرد مبتلا وجود داشته است که بیش از نیمی از آنها – 805 نفر – در بیمارستان ها تحت درمان قرار گرفتند.

از این شیوع ، 410 مورد به عنوان خانوادگی و 49 مورد به طور گسترده طبقه بندی شده است. از 39 مورد گذشته ، آنها مربوط به م institutionsسسات آموزشی برای کودکان و 5 مورد مربوط به تجارت مواد غذایی است.

بزرگترین شیوع با 39 بیمار در یک موسسه کودکان ثبت شده است که از طریق غذای آلوده و به دلیل عدم رعایت بهداشت مناسب پخش می شود.

شایعترین دلایل آن ویروس روتاویروس ، نورو ویروس و سالمونلا است ، اما بیش از نیمی از آنها قابل شناسایی نیستند. عوامل اصلی در انتقال ، عدم رعایت بهداشت و غذاهای آلوده مانند محصولات مرغ و تخم مرغ است.

شیوع آن در تمام نقاط کشور گزارش شده است ، اما بیشتر این گزارش ها از کائوناس ، ویلنیوس ، پانوهزیس و کلیپدا گزارش شده است. تقریباً یک چهارم در شهرها و بقیه در روستاها ثبت شده اند. بیشتر شیوع در مارس ، آوریل و مه رخ داده است.

جزئیات سالمونلا
از سال 2010 تا 2019 ، 82 مورد لیستریوز در کشور گزارش شده است که شش مورد آن در سال 2019 است. در این دوره ، 19 نفر بر اثر لیستریوز فوت کردند ، از جمله دو مرگ در سال 2019.

داده های ULAC نشان می دهد که 747 نفر در سال 2019 به بیماری سالمونلوزیس مبتلا شده اند که 49 برابر نسبت به سال قبل است. کودکان تا شش سال اغلب تحت تأثیر قرار می گیرند.

اگرچه شیوع سالمونلوزیس در لیتوانی هر ساله در حال کاهش است ، اما این بالاتر از میانگین اتحادیه اروپا است. هفت شیوع در پیش دبستانی ها بررسی شده است.

براساس سرویس غذا و دامپزشکی دولتی (VMVT) ، شیوع بیماری سالمونلوز در مراکز پذیرایی طی سالهای اخیر بیش از 50 درصد کاهش یافته است ، اما آژانس نسبت به خودآگاهی هشدار داده است.

در سال 2020 ، تا اواسط ماه اکتبر ، VMVT عرضه حدود 160 تن پرنده خطرناک را به بازار لیتوانی ممنوع کرد. بازرسان دریافتند که بیشترین محصولات تحت تأثیر لهستان است. از 40 دسته مرغ درگیر ، 34 منشا آن در لهستان ، چهار مورد آن در مجارستان و دو مورد دیگر در رومانی است.

طبق VMVT ، امسال هیچ عامل بیماری زایی در گوشت طیور لیتوانیایی یافت نشده است. در نیمه اول سال ، با این وجود ، 111 گله پرنده با سه نتیجه مثبت برای سالمونلا آزمایش شد.

عکس در سال 2020
در سه ماهه اول سال جاری ، بیش از 4000 بیماری روده ای ثبت شده است. علت آن ویروس هایی مانند روتاویروس و نورو ویروس و باکتری هایی مانند سالمونلا ، کمپیلوباکتر و یرسینیا است.

در سه ماهه اول سال 2020 ، 60 شیوع بیماری های ناشی از غذا ثبت شده است که بسیار کمتر از 133 شیوع در مدت مشابه در سال 2019 است.

به گفته ULAC ، کاهش در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ممکن است تحت تأثیر محدودیت های اجتماعی در قرنطینه باشد.

در مجموع 134 نفر در سه ماهه اول سال بیمار شدند که بیش از نیمی از آنها در بیمارستان ها تحت درمان قرار گرفتند. این عامل در دو سوم همه شیوع ناشناخته بود ، اما نزدیک به 30٪ آن توسط نورو ویروس ، روتاویروس و سالمونلا ایجاد شده بود.

حوادث در تمام نقاط کشور ثبت شده است ، اما عمدتا در کائوناس و ویلنیوس است. از هر 10 شیوع حدود هشت مورد در یک محیط خانوادگی رخ داده است.

(برای ثبت نام در اشتراک رایگان اخبار ایمنی مواد غذایی ، اینجا را فشار دهید.)

[ad_2]

منبع: kafsh-news.ir

ایندکسر